Uzdrowiskowe Busko Zdrój

Busko Zdrój to niewielkie miasteczko leżące w województwie świętokrzyskim i słynące z sanatorium i uzdrowiskowych wód. Co roku zjeżdża do niego  mnóstwo kuracjuszy i turystów, żeby pospacerować po zabytkowych uliczkach i poczuć klimat uzdrowiska.

Hotel Bristol logo

Burzliwa historia miasta

Busko Zdrój uzyskało prawa miejskie już w XIII wieku, przez lata miało swoje gorsze i lepsze momenty, jednak wielokrotnie lata rozkwitu były hamowane przez wojny, zabory czy złe decyzje miasta. Na szczęście po II wojnie światowej zaczęto remontować zniszczone uzdrowisko, rozbudowywać szpitale, co sprawiło że coraz liczniej zaczęli tu zjeżdżać kuracjusze z całego kraju. Starania miasta doceniono i w latach 60-tych Busko Zdrój uznano za najpiękniejsze uzdrowisko w kraju. Kolejne lata przyniosły dalsze inwestycje i rozwój miasta, niejako jako zaplecze tutejszych sanatoriów.

Klimatyczne Busko Zdrój

Kuracjusze i turyści doceniają miasto za jego klimat, ciszę i spokój. Można tu przyjechać, by się zregenerować i nabrać sił. Układ urbanistyczny, który został wpisany do rejestru zabytków zachęca do spacerowania. Również Park Zdrojowy, Łazienki i Kaplica Św. Anny sprawiają, że chce się tu być i odpoczywać. Miasto zadbało o ten klimat właśnie, doskonale sobie zdając sprawę, że właśnie z tego żyje Busko Zdrój. Dlatego w centrum nie zabraknie uroczych kafejek czy restauracji serwujących smaczne dania.

Uzdrowisko

Uzdrowisko to oczywiście serce Busko Zdrój i jego wizytówka rozpoznawalna w całym kraju. Tradycja uzdrowiskowa jest tu bardzo silna, ponieważ pierwsze wzmianki o pozytywnych korzyściach solanki pojawiły się już w XIII wieku. Natomiast pierwsze poważne badania nad walorami leczniczymi tutejszych wód przeprowadzono na początku wieku XIX. To wtedy też powstały słynne Łazienki zaprojektowane przez Henryka Marconiego. Rozwojowi uzdrowiska przeszkodziła utrata praw miejskich, na szczęście po I wojnie światowej wszystko wróciło na właściwe tory.

Dzisiaj Busko Zdrój jest jednym z najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce. Każdego roku przybywa tu tysiące kuracjuszy, żeby leczyć się z dolegliwości reumatologicznych czy neurologicznych. Ważnym elementem leczenia jest tutaj picie wody leczniczej, w której odkryto liczne witaminy i minerały.